• Egzamin ustny

Przykładowe zadania niejawne na maturze ustnej z języka polskiego w nowej formule. Tematy dotyczące zagadnień związanych z literaturą, sztuką i językiem.

Przykładowe zadania niejawne z pytaniami od komisji - 12 tematów - ćwiczenia do matury ustniej
15.00

Jak wygląda matura ustna z polskiego?

Część ustna egzaminu jest obowiązkowa, a do jej zdania niezbędne jest uzyskanie 30% punktów. Egzamin składa się z dwóch zadań. Pierwsze dotyczy lektur obowiązkowych i pochodzi z puli zadań jawnych - dostępnych w internecie na stronie CKE lub innych portalach edukacyjnych. Zadanie drugie to tzw. zadanie niejawne - jego treść poznaje się dopiero podczas egzaminu. Zadanie niejawne może dotyczyć literatury, sztuki lub języka. Zawiera ono zawsze tekst źródłowy: literacki, nieliteracki lub ikoniczny. Ocena egzaminu obejmuje aspekt merytoryczny, kompozycję wypowiedzi monologowej oraz poprawność językową. Maksymalnie można zdobyć 30 punktów, by zdać egzamin ustny trzeba mieć minimum 9 punktów.

Na egzaminie ustnym również obowiązują konteksty! W przypadku zadania 1 maturzysta może wybrać dowolny typ kontekstu. W zadaniu 2 typ kontekstu zostanie podany w poleceniu. Będzie to utwór literacki (zadanie z literaturą i sztuką) lub wybrany tekst kultury albo własne doświadczenia komunikacyjne (zadanie dotyczące języka). Przydatne jest więc powtórzenie motywów literackich.

Egzamin ustny trwa 30 minut. Zdający ma 15 minut na przygotowanie odpowiedzi (można zrobić notatki, konspekt wypowiedzi), 10 minut na ustną prezentację tematu oraz 5 minut na rozmowę z zespołem egzaminacyjnym.

Jak przygotować się do egzaminu ustnego?

Przygotowanie się do egzaminu ustnego nie jest takie trudne, jak może się wydawać. Pytania jawne można zacząć opracowywać już kilka miesięcy przed maturą. W internecie oraz w repetytoriach można znaleźć wiele materiałów, które ułatwią to zadanie. Najskuteczniejszym sposobem jest robienie konspektu do każdego tematu - zanotowanie tezy, argumentacji wynikającej z interpretacji lektury obowiązkowej oraz wybranego kontekstu. W ten sposób można utrwalić wiedzę o lekturach oraz ćwiczyć umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej.

Nieco inaczej wygląda kwestia zadań niejawnych. W tym wypadku warto skorzystać z przykładowych zestawów pytań, które znaleźć można w podręcznikach oraz w internecie. W sklepie Na Polski można kupić materiały zawierające przykłady zadań niejawnych przynależących do każdej z trzech kategorii: literatury, sztuki i języka. Materiały te przygotowane są zgodnie z wytycznymi CKE. Co ważne, niektóre z nich zawierają również przykładowe pytania, jakie możne zadawać komisja egzaminacyjna w ostatniej części egzaminu. Takie ćwiczenia z pewnością zwiększą szansę na maturalny sukces.

Egzamin ustny to wypowiedź publiczna, warto więc wziąć pod uwagę również aspekty dobrej autoprezentacji i komunikacji niewerbalnej. Wyprostowana postawa ciała, pewny ton głosu, poprawna artykulacja i intonacja oraz drobna gestykulacja - wszystko to sprawi, maturzysta poczuje się pewny siebie, a komisja będzie pod wrażeniem jego referatu.