• Matura z języka polskiego

Materiały ćwiczeniowe do matury - testy historycznoliterackie, czytanie ze zrozumieniem, język polski w użyciu, przykładowe tematy wypracowań, zagadnienia na maturę ustną.

Inspiracje do rozprawek i wypowiedzi na maturze ustnej - tablice z motywami literackimi z wszystkich lektur obowiązkowych
60.00 -17% 50.00
Plakat prezentujący najważniejsze motywy literackie w lekturach obowiązkowych z epoki współczesności
6.00
Idealna powtórka przed maturą - testy historycznoliterackie z wszystkich lektur obowiązkowych
180.00 -17% 150.00
Przykładowy test historycznoliteracki z zakresu literatury współczesnej
15.00
Plik z najważniejszymi informacjami na temat egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym w 2025 roku, zawiera listę lektur obowiązkowych
15.00
Plakat prezentujący najważniejsze motywy literackie epoki wojny i okupacji oraz związane z nimi lektury
5.00
Przykładowy test historycznoliteracki z zakresu literatury wojny i okupacji
15.00
Plakat prezentujący najważniejsze motywy literackie występujące w literaturze dwudziestolecia międzywojennego
5.00
Przykładowy test historycznoliteracki z zakresu lektur obowiązkowych z dwudziestolecia międzywojennego
15.00
Przykładowe tematy wypracowań maturalnych na poziomie podstawowym
13.00 -38% 8.00
Plakat prezentujący najważniejsze motywy literackie epoki Młodej Polski oraz związane z nimi lektury
6.00
Przykładowy test historycznoliteracki dotyczący literatury z epoki Młodej Polski
15.00

Matura z języka polskiego - jak wygląda?

Od 2023 roku obowiązuje nowa formuła matury z języka polskiego. Część pisemna składa się z trzech elementów: 1. język polski w użyciu (tzw. czytanie ze zrozumieniem), 2. test historycznoliteracki, 3. wypracowanie (rozprawka).

W części pierwszej uczniowie muszą przeczytać dwa teksty popularnonaukowe, odpowiedzieć na zadane do nich pytania oraz przeprowadzić ich analizę porównawczą w formie tzw. notatki syntetyzującej. Część druga to seria zadań zamkniętych i otwartych sprawdzająca znajomość wiedzy o epokach literackich oraz treść i problematykę lektur. Część trzecia to wypracowanie o charakterze argumentacyjnym, w którym trzeba wykazać się znajomością lektur oraz związanych z nimi kontekstów. Ile czasu jest na napisanie matury? Matura pisemna z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 240 minut, czyli 4 godziny! W tym czasie uczeń powinien wypełnić części testowe oraz napisać wypracowanie.

Oprócz tego uczniowie muszą zdać maturę ustną z języka polskiego. Polega ona na przygotowaniu kilkuminutowej wypowiedzi na dwa tematy - jeden z listy jawnej, drugi z listy niejawnej. Przed każdym pytaniem uczeń ma czas na indywidualne przygotowanie, a po swojej prezentacji musi odpowiedzieć jeszcze na pytania zadawane przez komisję.

Czy nowa matura z polskiego jest trudna? Na pewno wymaga od ucznia pogłębionej wiedzy i szerokich kompetencji, ale jeśli jest się do niej dobrze przygotowanym, wysoki wynik nie jest trudny do zdobycia. Przygotowałam materiały, które mogą w tym pomóc.