• Testy historycznoliterackie

Przykładowe testy historycznoliterackie z poszczególnych epok literackich. Sprawdzają wiedzę o epoce oraz znajomość treści i problematyki związanych z nią lektur.

Idealna powtórka przed maturą - testy historycznoliterackie z wszystkich lektur obowiązkowych
180.00 -17% 150.00
Przykładowy test historycznoliteracki z zakresu literatury współczesnej
15.00
Przykładowy test historycznoliteracki z zakresu literatury wojny i okupacji
15.00
Przykładowy test historycznoliteracki z zakresu lektur obowiązkowych z dwudziestolecia międzywojennego
15.00
Przykładowy test historycznoliteracki dotyczący literatury z epoki Młodej Polski
15.00
Przykładowy test historycznoliteracki z epoki pozytywizmu
15.00
Przykładowy test historycznoliteracki z zakresu lektur obowiązkowych z romantyzmu
15.00
Przykładowy test historycznoliteracki dotyczący kultury i literatury epoki oświecenia
15.00
Przykładowy test historycznoliteracki dotyczący kultury i literatury epoki baroku
15.00
Przykładowy test historycznoliteracki dotyczący tekstów literackich z renesansu
15.00
Przykładowy test historycznoliteracki obejmujący treści nauczania z zakresu starożytnej Grecji i Rzymu
15.00
Przykładowy test historycznoliteracki obejmujący treści nauczania z zakresu Biblii
15.00

Czym jest test historycznoliteracki?

Test historycznoliteracki jest jedną z trzech części na maturze pisemnej w nowej formule. Na teście historycznoliterackim sprawdzana będzie znajomość wszystkich epok literackich i związanej z nimi literatury: starożytność (antyk i Biblia), średniowiecze, renesans, barok, oświecenie, romantyzm, pozytywizm, Młoda Polska, dwudziestolecie międzywojenne, literatura wojny i okupacji, literatura lat 1945–1989, literatura krajowa i emigracyjna, literatura po 1989 roku. Zawiera on zadania otwarte oraz zadania zamknięte. Niektóre zadania zawierają fragmenty tekstów literackich, teksty ikoniczne (reprodukcje obrazów, ilustracje, plakaty) lub teksty popularnonaukowe. Za prawidłowe rozwiązanie testu historycznoliterackiego można zdobyć maksymalnie 15 punktów.

Jak przygotować się do testu historycznoliterackiego?

Do testu historycznoliterackiego najlepiej uczyć się chronologicznie - zaczynając od najwcześniejszych epok. Trzeba zwrócić uwagę na daty rozpoczęcia i zakończenia (tzw. ramy chronologiczne), najważniejsze pojęcia i idee, prądy filozoficzne oraz motywy literackie. Następnie warto przypomnieć sobie treść i problematykę każdej lektury obowiązkowej, która przynależy do epoki. Warto zastanowić się, w jaki sposób dana lektura odzwierciedla pojęcia i idee, które pojawiają się w epoce. Bardzo przydatne będzie określenie najważniejszych motywów z każdej z lektur oraz związanych z nimi kontekstów. Mogą w tym pomóc oferowane przeze mnie plansze i plakaty edukacyjne. Dobrym sposobem na skuteczną naukę do matury pisemnej jest skorzystanie z przykładowych testów historycznoliterackich, które można kupić na tej stronie. W swoim sklepie oferuję ciekawe i skuteczne materiały edukacyjne, które pomogą przypomnieć sobie najważniejsze informacje i utrwalić wiedzę. Korzystając z moich materiałów uczeń przygotuje się na to, co czeka go na maturze i zda ją z wysokim wynikiem.