Do każdego zamówienia powyżej 50 zł gratis - autorski informator o egzaminie ósmoklasisty lub o maturze podstawowej!
- Kategorie
- Szukaj
-
Egzamin ósmoklasisty
Materiały pomagające w nauce do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego oraz ćwiczące niezbędną na nim wiedzę i umiejętności - próbne arkusze, przykładowe tematy wypracowań i wypowiedzi pisemnych.
Jak wygląda egzamin ósmoklasisty z polskiego?
Egzamin ósmoklasisty przeprowadzany jest od roku 2019 i obejmuje trzy części - jedną z nich jest egzamin z języka polskiego, który odbywa się zawsze pierwszego dnia egzaminów. Dokładny termin egzaminu ósmoklasisty jest co roku inny. W roku 2025 egzamin ósmoklasisty z języka polskiego odbędzie się w maju. Jest to egzamin obowiązkowy - uczeń musi do niego przystąpić, jednak bez względu na to, ile zdobędzie punktów - egzamin zostaje zaliczony. To oznacza, że nie da się go nie zdać! Część z języka polskiego trwa 120 minut, czyli dwie godziny zegarowe. Maksymalnie można zdobyć 45 punktów.
Na egzaminie z języka polskiego uczniowie muszą przeczytać i przeanalizować dwa teksty. Pierwszy jest tekstem literackim, najczęściej fragmentem z lektury obowiązkowej, drugi - tzw. tekstem nieliterackim, najczęściej fragmentem artykułu popularnonaukowego lub publicystycznego. Do każdego tekstu sformułowane są pytania - zarówno zamknięte, jak i otwarte. W pytaniach sprawdzana jest umiejętność rozumienia tekstu, wyciągania wniosków, znajomość treści lektur, a także znajomość gramatyki, ortografii i interpunkcji języka polskiego.
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego sprawdza również umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnych. Na egzaminie trzeba wykazać się umiejętnością pisania krótkich odpowiedzi na pytania otwarte (np. własne zdanie wraz jego uzasadnieniem), tworzenia ogłoszenia lub zaproszenia, a także dłuższego wypracowania: opowiadania, rozprawki, a od 2025 roku także przemówienia.
Co trzeba umieć na egzamin ósmoklasisty z polskiego?
Szczegółowe wymagania egzaminacyjne w każdym roku szkolnym określane są przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i można je znaleźć w odpowiednim informatorze zamieszczonym na stronie CKE.
Bez wątpienia jednak na egzaminie ósmoklasisty najważniejsze są lektury obowiązkowe. W roku szkolnym 2024/2025, uczniów obowiązują wszystkie lektury z poziomu klas VII-VIII, którymi są następujące książki: Charles Dickens "Opowieść wigilijna", Aleksander Fredro "Zemsta", Jan Kochanowski: fraszki, treny VII i VIII, Aleksander Kamiński "Kamienie na szaniec", Adam Mickiewicz "Reduta Ordona", "Świtezianka", "Dziady cz. II", "Pan Tadeusz" (księgi: I, II, IV, X, XI, XII), Antoine de Saint-Exupéry, "Mały Książę", Henryk Sienkiewicz "Quo vadis" i "Latarnik", Sławomir Mrożek "Artysta", Stefan Żeromski "Syzyfowe prace" oraz Juliusz Słowacki "Balladyna". Od roku szkolnego 2024/2025 uczniów na egzaminie ósmoklasisty obowiązują również lektury z poziomu klas IV-VI, czyli: Jan Brzechwa "Akademia Pana Kleksa", Janusz Christa "Kajko i Kokosz. Szkoła latania", Clive Staples Lewis "Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa", Ferenc Molnár "Chłopcy z Placu Broni", John Ronald Reuel Tolkien "Hobbit, czyli tam i z powrotem". Znajomość treści i problematyki tych lektur będzie sprawdzana w części testowej egzaminu, jest również niezbędna podczas pisania wypracowania.
Ucząc się do egzaminu po ósmej klasie trzeba pamiętać też o powtórzeniu gramatyki, zwłaszcza części mowy i części zdania, a także reguł ortograficznych i zasad interpunkcyjnych. Nie można zapomnieć o zasadach pisania opowiadania i tworzenia rozprawki!
Najskuteczniejszym sposobem na ćwiczenie wszystkich tych elementów jest przerabianie przykładowych próbnych arkuszy egzaminacyjnych. Takie arkusze można niedrogo kupić w moim sklepie i wykorzystać do treningu przed majowym egzaminem. Oferuję materiały, które sprawdzają materiał wymagany na egzaminie.
Niezależnie od wszystkiego, przy nauce do egzaminu bardzo ważna jest systematyczna praca! Dzięki niej można skutecznie utrwalić niezbędną wiedzę i w ten sposób osiągnąć egzaminacyjny sukces. Język polski i egzamin ósmoklasisty mogą okazać się wówczas naprawdę pozytywnym doświadczeniem.