Do każdego zamówienia powyżej 50 zł gratis - autorski informator o egzaminie ósmoklasisty lub o maturze podstawowej!
- Kategorie
- Szukaj
-
Próbne arkusze - lektury
Arkusze wzorowane na egzaminie ósmoklasisty. Zawierają fragment lektury obowiązkowej oraz pytania sprawdzające jej znajomość, a także pytania testujące inne niezbędne kompetencje językowe (np. redakcję krótkich wypowiedzi, znajomość gramatyki, ortografii i interpunkcji, umiejętność analizy ilustracji). Każdy arkusz zawiera odpowiedzi.
Jakie lektury będą na egzaminie ósmoklasisty?
Zanim uczeń rozpocznie naukę do egzaminu ósmoklasisty, musi zadać sobie pytanie: jakie lektury obowiązują na egzaminie w danym roku. W roku szkolnym 2024/2025 ósmoklasistów obowiązuje wiele lektur obowiązkowych. Lektury obowiązkowe na egzamin ósmoklasisty w 2025 roku to:
- "Opowieść wigilijna" Charlesa Dickensa
- "Zemsta" Aleksandra Fredy
- Fraszki oraz treny VII i VIII Jana Kochanowskiego
- "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego
- "Reduta Ordona", "Świtezianka", "Dziady cz. II", "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza
- "Mały Książę" Antoine de Saint-Exupéry’ego
- "Quo vadis" i "Latarnik" Henryka Sienkiewicza
- "Balladyna" Juliusza Słowackiego
- "Artysta" Sławomira Mrożka
- "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego
- "Akademia Pana Kleksa" Jana Brzechwy
- "Kajko i Kokosz. Szkoła latania" Janusza Christa
- "Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa" C.S. Lewisa
- "Chłopcy z Placu Broni" Ferenca Molnara
- "Hobbit, czyli tam i z powrotem" J. R. R. Tolkiena
Znajomość treści i problematyki tych lektur będzie sprawdzana w części testowej egzaminu, jest również niezbędna podczas pisania wypracowania!
Warto też pamiętać o innych utworach literackich, do których uczeń może się odwołać w wypracowaniu. Są to przede wszystkim pozycje usunięte z podstawy programowej po zmianach w 2024 roku. Wśród tych lektur znajdują się na przykład „Żona modna” Ignacego Krasickiego, "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza, "Śmierć Pułkownika" Adama Mickiewicza, "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza. Czy te lektury pojawią się w zadaniach na egzaminie? W 2025 roku nie! Można jednak odwołać się do nich podczas pisania wypracowania. Jeśli więc uczeń lubi którąś z tych lektur, może swobodnie korzystać z wiedzy na jej temat podczas egzaminu.
Lektury w arkuszu egzaminu ósmoklasisty z polskiego
Na egzaminie z polskiego dla ósmej klasy zawsze pojawia się fragment jednej z lektur obowiązkowych, które zostały wymienione powyżej. Wymaga on dokładnej interpretacji oraz omówienia w szerszym kontekście całej lektury. Trzeba jednak pamiętać, że zadania na egzaminie ósmoklasisty mogą też sprawdzać znajomość innych lektur obowiązkowych. Uczeń może być poproszony o wskazanie tytułu lektury, w której pojawia się jakiś motyw albo o porównanie ze sobą postaci z dwóch lektur. Do lektur nawiązuje również zadanie z tzw. materiałem ikonicznym, czyli z obrazkiem. Do lektury obowiązkowej ósmoklasista musi odwołać się również podczas pisania rozprawki oraz opowiadania.
Jak najskuteczniej przetestować swoją wiedzę o lekturach? Rozwiązując próbne i przykładowe arkusze egzaminacyjne. W sklepie „Na Polski” dostępne są właśnie taki materiały. Oferowany arkusz zawiera fragment tekstu z lektury obowiązkowej oraz serię związanych z nią pytań: otwartych, zamkniętych, dotyczących bezpośrednio znajomości i rozumienia lektury oraz innych niezbędnych kompetencji językowych. Skorzystanie z tego typu materiału z pewnością przyśpieszy i ułatwi naukę do egzaminu. Znajomość treści i problematyki lektur można też sprawdzić za pomocą testów, sprawdzianów i kart pracy, które dostępne są w moim sklepie z materiałami edukacyjnymi w kategorii lektury.