• Wypracowanie

Przykładowe tematy wypracowań maturalnych.

Przykładowe tematy wypracowań maturalnych na poziomie podstawowym
13.00 -38% 8.00

Wypracowanie na egzaminie maturalnym w roku 2025

Wypracowanie jest trzecią częścią pisemnej matury z języka polskiego. Część pierwsza to czytanie ze zrozumieniem, czyli tak zwany "język polski w użyciu"; część druga to test historycznoliteracki. Na wypracowanie nie jest przeznaczony odrębny czas - pisze się je w ramach 240 minut przeznaczonych na cały egzamin. Ile punktów maksymalnie można uzyskać za wypracowanie na maturze? 35 punktów! Uczeń ma do wyboru dwa tematy wypracowania - oba bez wskazania konkretnej lektury obowiązkowej. Zdający może wybrać lekturę spośród wszystkich lektur obowiązkowych. Lista lektur obowiązkowych będzie umieszczona w arkuszu egzaminacyjnym. Wymagana minimalna długość wypracowania to 300 wyrazów.

Jak napisać dobre wypracowanie na maturze?

Dobre wypracowanie maturalne musi zawierać wszystkie wymagane elementy. Musi rozważać problem podany w temacie. Uczeń powinien zawrzeć w wypracowaniu swoje zdanie oraz uzasadnić je. Rozważania muszą zawierać argumenty, które mają być zilustrowane przykładami z utworów literackich. W formule nowej matury wymagane są również przynajmniej dwa konteksty - najpopularniejszy literacki lub inne: biografczny, kulturowy, filozoficzny, historyczny, społeczny. W ocenie wypracowania brana jest też pod uwagę poprawność językowa, a więc błędy gramatyczne, interpunkcyjne i ortograficzne.

Aby dobrze napisać wypracowanie maturalne, niezbędne jest ćwiczenie! Najlepiej robić to poprzez pisanie próbnych tekstów. Materiały oferowane w sklepie Na Polski wspomagają trening pisania wypowiedzi argumentacyjnych. Przygotowany specjalnie dla maturzystów zestaw przykładowych tematów jest nie tylko zgodny z wytycznymi egzaminacyjnymi, ale też ciekawy, gdzyż porusza szeroki zakres motywów i wątków. Z materiałami ze sklepu Na Polski uczeń dobrze przygotuje się do tej części matury.