Co czytać?

Książkę „Tajemnica domu w Bielinach” Katarzyny Bereniki Miszczuk (wydawnictwo Wilga, Warszawa 2022).
Ostatnio często widuję tę książkę polecaną jako lekturę uzupełniającą. Postanowiłam więc sama sprawdzić, co to za powieść i do czego może przydać się polonistom.

Jest to w zasadzie klasyczna historia młodzieżowa – czworo rodzeństwa przeprowadza się razem z mamą z Warszawy na podkielecką wieś. Są wakacje, jest stary, dziwny dom, są tajemnice, które trzeba rozwikłać i niebezpieczeństwa, z którymi trzeba sobie poradzić. To bardzo prosta, przejrzysta historia, którą czyta się szybko i lekko. Jeśli szukacie czegoś, co dzieci przeczytają chętnie i bez trudu – to właśnie taka propozycja.

Kiedy czytać?

Myślę, że idealna będzie dla uczniów i uczennic na etapie klas IV-VI.

Jak omawiać?

Historia rozgrywa się w świecie lekko alternatywnym – dawno temu Polska nie przyjęła chrześcijaństwa, więc dziś jest Królestwem, w którym wciąż wierzy się w słowiańskich bogów. No dobrze, niektórzy w nich nie wierzą, ale... prędzej czy później przekonają się, że istoty z mitologii nie żyją jedynie w wyobraźni...
I to właśnie pierwszy punkt zaczepienia – mitologia słowiańska. Jeśli wprowadzacie ją dzieciom przy okazji omawiania mitów greckich – książka Miszczuk będzie atrakcyjnym uzupełnieniem takich lekcji.

Przeprowadzka głównych bohaterów do Bielin ma związek z rozwodem rodziców. Dość  mocno wybrzmiewają tu więc wątki związane z rozbiciem rodziny i układaniem relacji na nowo, po odejściu ojca. Dodatkowo mamy temat choroby Alzheimera, na którą cierpi ciocia, z którą zamieszkali. No i typowe wątki relacji między rodzeństwem, pierwszych miłosnych zauroczeń, pokonywania swoich słabości. Tak więc pojawiają się tu wszystkie najbardziej podstawowe motywy związane z relacjami międzyludzkimi. Można więc pokazywać „Tajemnicę domu w Bielinach” jako uzupełnienie wątków z lektur obowiązkowych – zestawić je np. z „Opowieściami z Narni”, gdzie też mamy motyw czwórki rodzeństwa i odkrywania tajemnic nowego, nieznanego świata.

Jak wykorzystać na egzaminie ósmoklasisty?

Jako źródło przykładów do rozprawki! „Tajemnica domu w Bielinach” jak najbardziej może być „innym utworem literackim”, na który powoła się uczeń, by uzasadnić tezę. Na pewno pasuje do kilku ułożonych przeze mnie przykładowych tematów rozprawek ósmoklasisty.

Skorzystałaś/łeś z tej polecajki? :) Daj mi znać w social mediach - na Facebooku lub Instagramie.