• "Balladyna" - próbny egzamin ósmoklasisty

Przykładowy egzamin ósmoklasisty dotyczący "Balladyny" Juliusza Słowackiego

Data dodania 2024-04-11

"Balladyna" Juliusza Słowackiego jest lekturą obowiązkową omawianą w klasie VII lub VIII szkoły podstawowej. W związku z tym może pojawić się na egzaminie ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025.

Dostępny w moim sklepie przykładowy arkusz pozwoli uczniom przećwiczyć wiedzę dotyczącą tej lektury w konteście pytań egzaminacyjnych. Wszystkie pytania w arkuszu zaprojektowane zostały na podstawie wytycznych do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego podanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Pytania w teście koncentrują się wokół tragedii "Balladyna" Juliusza Słowackiego - na początku arkusza umieszczony został fragment utworu (mniej popularny moment rozmowy Balladyny z Goplaną), a następnie związane z nim pytania.

Test zawiera 12 zadań - w tym 5 zadań otwartych. Zadania sprawdzają wiedzę z zakresu znajomości treści i problematyki lektury oraz umiejętność jej interpretacji, znajomość gramatyki i wiedzy o języku, a także znajomość zasad ortograficznych i środków stylistycznych. Jedno pytanie wymaga analizy materiału ilustracyjnego (plakat do inscenizacji "Balladyny"), jedno wskazania podobieństwa między "Balladyną" a inną lekturą obowiązkową. Za zadania można zdobyć łącznie 15 punktów.

Na końcu arkusza umieszczone zostały odpowiedzi, możliwa jest więc indywidualna praca ucznia z tym materiałem.

Oferowany w sprzedaży próbny test ósmoklasisty wykorzystać można nie tylko jako trening przed ostatecznym egzaminem, ale również jako sprawdzian lub klasówkę podczas omawiana "Balladyny" w szkole! Jest to więc dobra propozycja dla nauczycieli, która usprawni i uatrakcyjni ich pracę.

Polecam sprawdzić też ofertę innych próbnych egzaminów ósmoklasisty, które dotyczą wszystkich lektur obowiązkowych obowiązujących na egzaminie ósmoklasisty w 2025 roku.