• Młoda Polska - test historycznoliteracki

Przykładowy test historycznoliteracki dotyczący literatury z epoki Młodej Polski

Data dodania 2024-03-27

Oferowany test historycznoliteracki ułożony został zgodnie z wytycznymi CKE dla nowej matury (formuła 2023), obejmuje jednak wyłącznie treści z zakresu Młodej Polski.

Test zawiera 10 zadań, za które otrzymać można łącznie 15 punktów. Polecenia mają formę zarówno zadań zamkniętych (np. wybór właściwej odpowiedzi z listy, prawda/fałsz), jak i otwartych (np. analiza materiału literackiego, formułowanie argumentów, wyjaśnianie pojęć, interpretacja ilustracji - plakatu). Na końcu arkusza znajdują się odpowiedzi, uczeń otrzymuje więc od razu konkretną i wiarygodną informację zwrotną odnośnie swojej wiedzy.

Zadania sprawdzają stopień opanowania materiału z wszystkich lektur obowiązkowych przynależących do Młodej Polski zgodnie z podstawą programową z 2024 roku. Są to:

• "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego
  • "Chłopi" Władysława Reymonta
  • wybrane wiersze Kazimierza Przerwy-Tetmajera
  • wybrane wiersze Leopolda Staffa

Test sprawdza również znajomość terminów i motywów kluczowych dla Młodej Polski, takich jak dekadentyzm czy chłopomania. Są w nim obecnie również zagadnienia z nauki o języku (np. dialektyzacja).

Dostępny w sprzedaży test historycznoliteracki z Młodej Polski jest świetną propozycją dla uczniów, ale też dla nauczycieli - sprawdzi się jako klasówka kończąca omawianie tej epoki na lekcjach języka polskiego w szkole średniej.

Aby jeszcze lepiej i skuteczniej przyswoić wiedzę z zakresu literatury Młodej Polski, polecam kupno plakatu, który prezentuje najważniejsze motywy literackie tej epoki.