Do każdego zamówienia powyżej 50 zł gratis - autorski informator o egzaminie ósmoklasisty lub o maturze podstawowej!
- Kategorie
-
Literatura współczesna - test historycznoliteracki
Przykładowy test historycznoliteracki z zakresu literatury współczesnej
Opinie | |
Wysyłka w ciągu | natychmiast |
Kod kreskowy | |
EAN | |
Data dodania | 2024-09-08 |
Plik w wersji cyfrowej
Dostępny w sprzedaży test historycznoliteracki ułożony został zgodnie z wytycznymi CKE dla nowej matury (formuła 2023), obejmuje jednak wyłącznie treści z zakresu współczesności (literatura lat 1945-1989 oraz literatura po 1989).
Test może zostać wykorzystany jako trening i powtórzenie niezbędnych wiadomości przed maturą. Pomogą w tym odpowiedzi umieszczone na ostatnich stronach. Uczniowie i uczennice mogą samodzielnie pracować z materiałem i przy jego pomocy lepiej przygotować się do majowego egzaminu lub do klasówki kończącej omawianie tej epoki w szkole. Oferowany w sprzedaży test przyda się również nauczycielom polonistom, którzy szukają inspiracji do lekcji ćwiczeniowych i powtórzeniowych ze swoimi uczniami.
Test zawiera 11 zadań, za które można otrzymać łącznie 15 punktów. Polecenia obejmują zarówno pytania zamknięte (m.in. wybór właściwej odpowiedzi z listy, prawda/fałsz), jak i otwarte (m.in. analiza materiału literackiego i ikonograficznego, uzasadnianie własnego stanowiska, definiowanie motywów).
Zadania sprawdzają wiedzę z lektur obowiązkowych oraz rozumienie terminów i pojęć kluczowych dla epoki współczesnej. W teście umieszczone zostały zadania dotyczące utworów, które znajdują się w kanonie lektur obowiązkowych po zmianach podstawy programowej z 2024 roku, tj.:
1. Albert Camus, Dżuma
2. George Orwell, Rok 1984
3. Sławomir Mrożek, Tango
4. Marek Nowakowski, Górą „Edek”
5. Andrzej Stasiuk, Miejsce
6. Olga Tokarczuk, Profesor Andrews w Warszawie
7. Ryszard Kapuściński, Podróże z Herodotem
8. wybrane wiersze Czesława Miłosza
9. wybrane wiersze Zbigniewa Herberta
10. wybrane wiersze Mirona Białoszewskiego
11. wybrane wiersze Wisławy Szymborskiej
12. wybrane wiersze Haliny Poświatowskiej
Uczniom i uczennicom szkoły średniej z pewnością przyda się również mapa myśli, na której umieszczone zostały najważniejsze motywy literackie z powyżej wymienionych utworów. Będzie ona świetnym uzupełnieniem testu historycznoliterackiego.
Materiał stanowi utwór w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 Nr 24, poz. 83 t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1062 z późn. zm.), a tym samym objęty jest ochroną prawnoautorską. Z materiału korzystać można wyłącznie na własny użytek, zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Niedozwolone jest rozpowszechnianie materiału, zarówno w celu zarobkowym, jak i niezarobkowym.