• "Kordian" - sprawdzian ze znajomości lektury

Sprawdzian z treści i problematyki "Kordiana" Juliusza Słowackiego - pytania otwarte

Data dodania 2023-10-11

Oferowany sprawdzian zawiera 12 pytań otwartego typu. Pytania kompleksowo sprawdzają znajomość treści dramatu, rozumienie zawartych w nim motywów i problemów oraz umiejętność ich interpretacji. Sprawdzają więc nie tylko znajomość samej fabuły, ale przede wszystkim jej sensy i znaczenia. Wśród zadań pojawia się polecenie interpretacji konkretnego fragmentu dramatu oraz polecenie wymagające wiedzy na temat gatunku literackiego, jakim jest dramat romantyczny.

Materiał przyda się uczniom powtarzającym wiedzę przed szkolną klasówką oraz nauczycielom, którzy szukają dobrego sposobu na przeprowadzanie lekcji powtórkowej. Poloniści mogą wykorzystać też materiał jako kartę pracy, omawiając poszczególne pytania z ucznami w trakcie zajęć.

Na końcu umieszczone zostały odpowiedzi, dzięki czemu uczeń może zweryfikować swoją wiedzę i otrzymać wiarygodną informację zwrotną.

Do roku szkolnego 2023/2024 "Kordian" znajdował się na liście lektur obowiązkowych na poziomie podstawowym. Od roku szkolnego 2024/2025 znajduje się na liście lektur obowiązkowch na poziomie rozszerzonym. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by uczniowie zdający maturę podstawową posługiwali się tym dramatem podczas pisania rozprawki lub udzielania odpowiedzi na maturze ustnej - traktując go jako kontekst literacki.

Jako uzupełnienie materiału edukacyjnego polecam również sięgnięcie po test z treści "Kordiana" z pytaniami zamkniętymi. Skorzystanie z obu opracowań da pewność, że materiał został należycie powtórzony i utrwalony.